Sayfalar

23 Ekim 2014 Perşembe

Mavi palto


Uzun mavi bir kabanım vardı...

Öyle uzundu ki annemin, babama "seneye de giyer biraz büyük alalım" sözleri , o kır saçlı mavi gözlü satıcıya söyleyişi yıllardır kulağımda.
Satıcının "tabii abla, birkaç sene giysin" cümlesi, o kadar sinirlendirmişti ki beni, gözlerim buğulandı, gözyaşlarım akmasın diye kendimi tutuyorum ama çıkıp gitmek istediğimi hatırlıyorum o köhne, küçük, rutubet kokulu dükkandan.

Gidemedim.

Annem için en uygun fiyatlısı, bileklerime kadar uzanmış, yürürken kirlenmesin diye ellerimle toplamak zorunda olduğum bu mavi palto idi. İlk aldığımız kış hiç sevemedim paltomu, kaç kere okul askısında bile isteye bırakıp, donarak eve geldiğimi hatırlıyorum. Annemden yediğim azarı hiç umursamıyordum, mutluydum çünkü, o bileklerime kadar inen mavi paltom yoktu sırtımda. "Kabanına bile sahip çıkamayan kız" yaftası o kış hiç sırtımdan inmedi. Sıra arkadaşım Dilek halbuki, "herşeyine sahip çıkan" idi. "herşey"den kasıt bana göre sadece "palto" idi. Nasıl çıkmasın "herşey"ine, onun paltosu, dizlerinin hemen altında, uçuk bir pembe, sırtında ve ön üst sol cebinde Heidi işlemesi olan, hafif kloş etek kesimli, önden en sevdiğim düğmelerle iliklenebilendi.Ertesi kış boyum uzadığından daha bir sever oldum mavi paltomu, bir sonraki sene daha da sever oldum. Rengine hiç takılmıyordum bile. Artık dizaltıma geliyordu. Eskimişti ama olsun, yerlerde sürüklemeden giyiyordum. Ben uzadıkça daha bir sever oldum mavi paltomu. Teyzemin kızlarının Almanya'dan gelirken okudukları dergilerdeki gibiydi artık mavi paltom. O dergilerdeki mankenlerin giydikleri gibi dizlerimdeydi artık. Dergilerdeki pek afilliydi ama olsun benimki de artık dizlerimdeydi.
O kış hiç unutmadım okulda mavi paltomu. Bazen "üşüyorum" bahanesi ile sınıfta düğmelerini ilikleyip oturduğumu da hatırlıyorum. Terliyordum ama olsun, dizlerime geliyordu...

Dilek ertesi kış, mavi, bileklerine kadar uzanan bir palto ile gelmeye başladı okula...


7 yorum:

 1. Bilmezmiyim gelecek yıl da giysinleri...benimde öyle bir paltom vardı kahverengi rengini hiç sevmemiştim..birde yakasında kürkü vardı boynumu sıcak tutacakmış güyaaa hanım nineler gibiydim..geçmişe götürdünüz beni sevgiyle kalın..

  YanıtlaSil
 2. hahahah benimde ilokul 1 e giderken alınmıştı üzerinde astronot resimleri olam camgöbeği bir mont hatta sümerbanktan babamın giyim çekiyle alınmıştı. Ben onu 5. sınıfa kadar giydim. tabi benim uzamamda yavaştı:)

  YanıtlaSil
 3. yaaa dilek fena süpriz yapmış şimdi palto yu yeniden uzatıyorum demiycen dimi :)

  YanıtlaSil
 4. Ah o gelecek yıl da giysinler ahhh ama ne hoş bir anı olmuş :)

  YanıtlaSil
 5. benimde öyle kücüklük kabusum var, okul cantami yanlislikla yakmistim ve bir kac kez onla gittim okula taki yeni canta alinana kadar, nasil utanip sIkIldIgImi cok iyi hatirliyorum, resmen travma gibi kaliyor insanda...kardeslerimin tüm okul cantalarini ben almistim sonra ve en pahali ve güzel olanlardan almistim, esimede demistim bu benim icin cok önemli diye, demek psikolojik olarak insan atlatamiyor bir türlü :)

  YanıtlaSil
 6. çok etkilendim Ayşegülcüm, çok güzel mini bir hikaye olmuş, enfes de anlatmışsın, hem de zaten özlemişim de :) ama bu bir klasik tabi, benim de hep etekler paltolar yerlere kadar olurdu :) kocamaan öperim

  YanıtlaSil
 7. Nerelerdesin arkadaşım...
  Ha gelirsin de gelirsin dedim ama hala ses yok sende...
  İyisin değil mi?

  YanıtlaSil