Sayfalar

30 Temmuz 2012 Pazartesi

Her şerde bir hayır vardır derler ya!

Öncelikle babam çok şükür iyi. ICD denilen bir pil takıldı ve şimdilik hayatından memnun. Etkilerini/faydasını ilerleyen günlerde yaşayıp göreceğiz artık.

Tabii bu pil takılma süreci tam bir sancılı dönemdi bizler için. Türkiye'deki sağlık sektörü eğer ki paran/eşin dostun ve şansın yoksa "bitmişti" diyebilirsiniz. Son 2 yılı hatta en yoğun olarak son üç ayı hastanelerde geçirdiğimizden artık bu kanıya vardım ki ben böyle adamla/parayla iş götürenlere ve buna aracılık edenlere illet olurdum. İşte başımıza geldi. Konu sağlık olunca resmen nerden kimi bulabilirim, kim en iyi bu konuda diye dilenmeye başladım. Allahtan iyi insanlarla karşılaştırıldık ama sadece iyi insanların olması yetmedi. Şans da çok büyük rol oynadı oyunda. Babamın ne kadar bahtsız olduğunu anladım bu süreçte. 

İlk hastaneye yattığında cuma günü pil takılacaktı. Cuma günü doktorların işi çıktı ve pazartesiye kaldı operasyon. Pazartesi bir haber geldi hastaneye ve devlet pil takımını durdurmuş. Devlet ile ithalatçı firma fiyatta anlaşamamışlar. Bundan dolayı da pil takılmamasına karar verilmiş. Cuma günü olsaydı hiçbirşey olmayacaktı ama pazartesiye kalınca olan oldu ve pil takılamadı. Hadi babamın holterde atım hızı 60 larda çıkıyordu, yan odada yatan bir hastanın atım hızı 30 lardaydı ve çok zor durumdaydı. Ve diğer yan odada yatan, pil bekleyen /bazı başka rahatsızlıkları da vardı/ 23 yaşlarındaki gencecik kız fenalaşıp yoğun bakıma kaldırıldı ve bir hafta sonra o küçücük kalbi artık atmamaya başladı. Devlet hala ihalesinde üç kuruş hesabı yapsın.

Tabii ki pil takılmayınca ve ihale süreci de uzayacağa benzeyince hastaları bir bir taburcu etmeye başladılar. Babam da haliyle bayağı gerildi, sinirlendi, üzüldü. "Bir daha o hastaneye gitmem" dedi de başka birşey demedi. Halbu ki tüm hastanelerde ihaleden dolayı pil takım işlemi durdurulmuştu. Fakat şu vardı ki devlet hastanelerinde ihale sonuçları daha erken sonuç veriyordu, üniversite hastanelerinde daha geç.
"İlla devlet hastanesi olsun" dedi babam.

Neyse bir tanıdık doktor aracılığı ile bir kaç hafta sonra bir devlet hastanesine gittik. Gittik gitmesine ama pil takım sorunu orda da vardı ve gün veremiyorlardı. Böyle de ilginç bir olay işte. Bir kaç gün sonra doktoru aradım ve bana "hadi getir babanı yatıralım" dedi. Yatırdık ve pil takım ileminden önce bir iki tedavisinin yapılmasını beklemeye başladık. Vucudu çok şişmişti ödem toplandığından, biraz Lasix denen ilaç tedavisi ile iki haftada 16 kilo kaybına ulaştık. 
Bir sabah doktor ameliyat elbiselerini getirdi ve hazırlanmasını söyledi babama. Tam operasyona girecekti ki bahtsız olan babamın bahtı yine yüzüne gülmedi. Bu defa da herşey tamamken operasyonu yapacak doktorun babası kalp kirizi geçirdi ve doktor apar topar İstanbul dışına çıktı. Bu defa inandım babamın şansızlığına. Moralmen de biraz çöküntü yaşamadı değil. Nefes alış verişleri bu moral bozukluğu ile daha da ağırlaşmıştı. Allahtan doktorun babası yakın mesafedeydi de ertesi gün akşamı doktor iş başına geçti ve bir sonraki gün babamın operasyonu tamamlanmıştı. Hepimiz derin bir nefes aldık. Sanki güneş başka doğdu, sanki gün başka aydınlandı o gün. O gün anladım ki Allah istemedikten sonra ne yaparsanız yapın, ne kadar çabalarsanız çabalayın boş.

"olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. allah bilir de siz bilmezsiniz. (bakara suresi, 216)  "

Ve hiçbirşey göründüğü gibi değildi. Değildi ama bizler bunu bilemiyorduk. Normalde babamın dinle/imanla öyle pek haşır neşir olduğu söylenemez. Alnı secdeye varmayanlardan, orucunu düzenli tutmayanlardan babam. Seccadeyi eskitemeyenlerden. Bildiğim sadece fitresini aksatmaz. Fitre vermek onun için hep çok önemli oldu.
Bu zor ve bir o kadar engabeli süreçten sonra babam "çok şükür" dedi ya ölsem de gam yemem artık. Kimbilir belki de tüm bu aksilikler, yaşananlar babama kendi karanlığında yanan ışığı görmesi içindi.


Ve günlerin birbirine dolandığı bu günlerde de çocuklar, kim "insanlık öldü mü, ben bakarım bana bırak" dediyse, onun elinde/evinde buldular kendilerini.

Bundan sonrası iyilik, güzellik: )

21 yorum:

 1. :(((
  Allahtan acil şifalar dilerim,çok geçmiş olsun..Sağlıklı huzur dolu günler olsun.

  YanıtlaSil
 2. Ayşegülcüm çok ama çok sevindim.Babacığın hidayete ererse hiç şaşma:)) Bu hastaneler insanı dine imana getiriyor. Şaka bir yana, herşey olumlu sonuçlanmış ya artık düşünme ...
  Çocuklar böyle günlerde daha çabuk büyüyorlar biliyormusun.

  Çook öptüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah diyelim: )

   Çok teşekkür ederim, ben de öpüyorum...

   Sil
 3. Geçmiş olsun canım, dilerim artık bütün sıkıntılar bitmiştir. Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Nurşen ablacım. İnşallah bitmiş olacak...

   Sil
 4. hayırlı haberlerinize çok sevindim canım. Bundan sonrasıda inşallah iyilik ve güzellik olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. : ) Çok teşekkür ederim canım. Umarım eşin de daha iyidir.

   Hepimiz için iyilik, güzellik olsun diyelim: )

   Sil
 5. Çok geçmiş olsun.Allah tez zamanda şifasına kavuştursun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. İnşallah...

   Sil
 6. acil şifalar dilerim Ayşegül, zor günler geride kalsın dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağol canım. Bugün taburcu olacak inşallah: )

   Sil
 7. Çok geçmiş olsun. Gerçekten büyük şanssızlık, ama yine de doktorun çok kısa sürede dönmesi de bir şans. Bir başka şans da çevrenizde çocuklarınızı bırakabileceğinizi içtenlikle söyleyen kişilerin olması.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Neyi görmek istiyorsak ordan bakıyoruz olaylara genelde, sanırım şanslıyız: )

   Sil
 8. çok şükür o zaman,çok geçmiş olsun verilmiş fitresi varmış:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.

   Fitrelerin de etksi vardır muhakkak: )

   Sil
 9. Yazınızı soluksuz okudum ve sonunda derin bir ohh çektim. Ne zor değilmi sevdiklerinin çaresiz anlarında çaresiz kalmak...Çok geçmiş olsun Allah babanıza ve sizlere sağlıklı ömürler versin inşallah, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, çok zor.

   Çok teşekkür ederim. Sevgilerle...

   Sil
 10. Canım çok gecmis olsun . Rabbim babana ve tüm sevdiklerine hayırlı sağlıklı uzun ömürler versin icinde bizimkilerde.... Kim bilir belki bu süreçten sonra babanın eskiyen seccadeleri olur ;) senin gibi bir evlat yetiştirenimiz bir baba en nihayetinde kaç kisi Kur'an daki ayetlerden bir haber bu devirde .....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. İnşallah hepimize diyelim.

   Artık bılgıye ulasmak için bır tık yeterli: )

   Sil
 11. Çok gecmiş olsun babanıza.
  benimde devlet hastanesi ve özel hastaneler arasında git-gel lerim oldu malesef
  http://birazelifbirazada.blogspot.com/2012/07/bcagn-para-etmedigi-yer.html

  Çok şükür ki baba kurtulmuş, sağlık diliyorum

  YanıtlaSil