Sayfalar

22 Mayıs 2012 Salı

Süleymaniyede Bayram Sabahı...

Ve biraz İstanbul manzarası eşliğinde Süleymaniye camii...

Evlenmeden önce Süleymaniye camiinin arka tarafına geçer, o manzaraya bakarak saatler geçirirdim. Elimdeki kitabın hangi sayfasında başlamışsam oturmaya, öyle dalardım ki kalktığımda da aynı sayfada bulurdum kendimi. Pek kimse gelmez erken saatlerde o tarafa. Hele ki birilerine kızmışsam orda o kişiye tüm kızgınlığım geçerdi. Öyle de sakinleştirici özelliği var bilesiniz. Evlendikten sonra sık sık olmasa da arada gider olduk.
Kızımın da, oğlumunda ilerde orda saatlerini geçirmesini çok isterim. Sanki orda herşey çözüme ulaşıyor.
Bir de yine sabahın erken saatlerinde Topkapı sarayının giriş bahçesindeki kenarlara oturarak zaman geçirmek. İkisi de aynı etkiyi yapar bende.Hani Yahya Kemal Beyatlı'nın Süleymaniyede Bayram Sabahı adlı şiirinde vatan, millet, sakarya muhabbetini çok abartmış derseniz bana, gidin bir Süleymaniye de sabahın ilk ışıklarına eşlik edin derim. Sonra gelip az bile yazmış derseniz şaşırmam: )

İşte biz de çocuklarla sabahın çok erken saatleri olmasa da cumartesi günü Süleymaniyedeydik.
Aksaray'dan yukarı doğru Fatih'in ara sokaklardan geçerek gidin derim. Kanuni Sultan Süleyman'nın 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mustafa'nın camiisine de uğramayı ihmal etmeyin. Şu an tadilatta olan Damat İbrahim Paşa camiisine de ikinci gidişinizde uğrayın, hepsi bir arada olmuyor bence: )
Hani bazı şeyler bazı yerlerde yenir ya, burada da mutlaka köşe başındaki Ali Baba'da kuru fasulye yeyin.
Tadına doyum olmuyor. Karşımda oturanın fasülyeye nasıl ekmek badırdığını da böyle yakalarım: ) Ama kabul, ekmek banmadan da yenmiyor ki... Böylece sezonun kuru kapanışını da yapmış bulunuyoruz.

Son olarak da Lale çay bahçesinde birer bardak çay dicem ama çay çok kötü idi. Normalde güzel olur oranın çayları...

6 yorum:

 1. Süleymaniye ve tarihi kurufasulyeciler bizimm klasiklerimizdendir. Ve değin gibi arka sokaklardan dolanarak gideriz. Helacıbaba türbesi vardır. Yüzıllardır süren bir gelenekle gelene geçene hela dağıtlır. Bir keresinde hela malzemesi götürüp bırakmıştım hatta:)

  Sevgimle Ayşegülcüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duymamıştım o dediğin türbeyi Lale abla.

   Bir araştıralım: )

   Sil
 2. Ne güzel anlatmışsın ve fotolamışsın, çok hoşuma gitti...gidesim de geldi doğrusu;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler: )
   Sabahın erken saatlerinde gidersen daha da tadına varırsın...

   Sil
 3. yazılar ve fotolar ne güzel.
  güzel bir post olmuş.
  elinize sağlık.

  YanıtlaSil