Sayfalar

27 Mart 2012 Salı

Mavi kelebekler...

Akşam yine çocuklarla uyuyakalmışım/ız. Uyandığımda saat 23,30 idi. Uykum da kaçtı, aslında o kadar çok şey vardı ki yapmam gereken. Ama çookk uzun zamandır televizyon izlemediğimden sadece uzanıp televizyon izlemek istedim. Tabii ki birkaç saçma sapan programdan sonra yayınlanan dizilerin tekrarlarına denk geldim. TRT 1'de mavi kelebekler diye bir dizi vardı. Çok etkiledi beni. Bütün gece ağlattın. Zaten darmaduman olmuş bir ben var karşında, sen de vurdun ya sağdan sağdan ne deyim. Tam da bir annenin yirmili yaşlardaki oğlunun ölüm sahnesinde açmışım diziyi. Kaç bölümdür oynuyor, nasıl ilerliyor çok da bilmiyorum ama vaktim olsa izlerdim herhalde. 03,30 gibi artık gözkapaklarım kepenk indiriyordu...


VE mavi kelebeklerin bildiğim kadar öyküsü;

Bosna ve Kosova’daki katliamlarda öldürülen sivillerin gömüldüğü toplu mezarların yeri bilinmiyordu, ki pek çoğunun halen de bilinmiyor.
Söylenenlere göre toplu mezarların saklanmasında gösterilen itina pek az şeyde gösterilmiş. Mezarlar hem derin kazılmış hem de üstü kapatıldıktan sonra çevrenin doğal bitki örtüsüne uygun olarak yeşillendirilmiş.
Bugüne değin bu işlerle (toplu mezar bulma) ilgilenen insanların kullandıkları yöntemler (uydu resimleri vb) bu yüzden pek işe yaramamış.
Derken, mevcut coğrafyanın belli bazı bölgelerinde kelebek nüfusunda ciddi bazı artışlar gözlemlenmiş.
Bu bölgeleri inceleyen uzmanlar bu bölgelerdeki bitki örtüsünde de tuhaf bir zenginleşme keşfetmişler.
Bunun nasıl olduğunu anlamak için araştırma yaparlarken bu yerlerin altındaki cesetlere ulaşmışlar, araştırma derinleşmiş, ve toplu mezarlara ulaşmışlar.

Toplu mezarlara gömülen cesetler toprağa karıştıkça toprağın besleyiciliğini artırmışlar (mineral vb yönünden), ve bu da bölgede bulunan misk otu ya da yavşan otu olarak bildiğimiz bitkinin (artemisia vulgaris) coşup fışkırmasına, ve bu da yalnızca bu bitki ile beslenen mavi kelebek nüfusunun artan besin miktarına paralel olarak artmasına sebep olmuş.
Olay basına yansıyınca yerel halk da araştırmaya katılmış ve öncelikli bölgeler belirlenip bu yolla pek çok toplu mezara ulaşılmış.

8 yorum:

 1. bilgi için teşekkürler. çok etkileyici bir durum.
  bilmiyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sabah Şef'ten öğrendim: )

   Sil
 2. HEM GÜZEL HEM ACI BU KATLİAMLAR OLMASA ÇOK HOŞ PAYLAŞIMDI ELLERİNE SAĞLIK
  :))

  YanıtlaSil
 3. ayy çok merak ettm bilsem bende izlerdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Inan ki ben de hiç bilmiyorum, hangi gün yayınlanıyor. Ne zamandır yayınlanıyor, tamamen tesadüftü.

   Sil
 4. hiç bilmiyordum ilahi bir olay hem çok acı hemde çok görkemli Rabbim zerre kadar haksızlığı kabul etmezken onlar küçük akıllarıyla örtbas ettiklerini sanmışlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın, hıcbırsey yapanın yanında kalmıyor ıste. Bırseyler sebep oluyor.

   Sil