Sayfalar

28 Mart 2012 Çarşamba

Bir fincan nescafe 600 dolar olur mu?

Şaşkınlıkla dinlediğim muhabbeti yazmak isteidm.


Bir iki gün önce şirkete bir tedarikçimiz geldi, bana geldiğine göre tabii ki sözkonusu muhabbet "ödeme"nin ne zaman yapılacağı idi....

Muhabbet muhabbeti açtı ve ikimizinde çalıştığı bir başka tedarikçi hakkında konuştuk ve yazıdan da anlayacağınız üzere ortak çalıştığımız o tedarikçi piyasada tekel olmuş bir firma. En ufak bir gecikmede/kur değişiminde/fiyat farklarında anında fatura önünüze geliyor ve ses çıkaramıyorsunuz. Çünkü o kalitede ürün üreten başka firma yok.

Bizim tedarikçi mal almış bu firmadan, ödemesini yapmak içinde tedarikçiyi çağırmış. Neyse adam gelmiş, hoş sohbet muhabbet ediyorlarmış, ofisinde ağırlamış, ne içersin diye sormuş, o'da nescafe demiş, nescafeler gelmiş, işte tam o anda nescafeler içilirken, daha yarı bile olmamışken fincanlar olanlar olmuş.

Tedarikçinin merkezinden parayı almaya gelen beyfendiye telefon gelmiş. Sorulan soru"parayı aldın mı?", verilen cevap "henüz almadım" imiş. Merkezden söylenen "birim fiyata zam geldi, fiyat farkı faturasını kestik fakslıyoruz, o faturanın da tahsilatını al" imiş.
Az da değil tutar, 600 dolar civarında bir fiyat farkı faturası ödenmiş. Bir misafiri ağırlamanın, bir nescafenin değeri 600 dolar olur mu? Olmaz demeyin walla iş hayatında herşey oluyormuş... Ticari ahlak filan da demeyin, babamın deyimi ile kendi zamanında kalmış ticari ahlak. Şimdilerde para konuşur yada susturur olmuş.

Ben de bırkaç yıl önce Avenue des Champs Élysées'de gittiğim bir cafede içtiğim bildiğiniz üçübirarada nescafeye ödediğim 20 € hesaba yanar dönerdim...

4 yorum:

 1. Ayşegülcüm zaman zaman eşimde aynı senin söylediğini söyler, hani 20€ ödediğime üzüldüm diyorsun ya;işte o kahvenin parası değil, içtiğin yerin parası:)Topkapı Sarayının bahçesinde bir kahve içmek pahalı bir şey ama orada içmenin keyfi paha biçilmez.Ama bir fincan Nescafe 600 dolar olursa artık onun hatırı 40 değil 40.000 yıl olur.

  Sevgimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana katılıyorum Lale abla, işte ben de yer/manzara parası ödemekten, yediklerimin tadını çıkarayım diye gelen hesaba bakmayı bırakanlardanım: )

   Tedarikçi bir daha tahsilatçıyı ağırlamamış biliyor musun, parasını kapıdan verip gönderiyormuş...

   Sil
 2. Bazen mekanlar önemli oluyor tabii...
  Avrupa`da 1 Euro`ya da kahve içebilecek yer var, 20`ye de. Yerine bağlı, her ülkede olduğu gibi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semi, o 20 € luk mekanda bır de tadılat vardı. hanı desem ki mekan süperdi, hadi dicem helali hoş olsun ama: )

   Sil