Sayfalar

10 Şubat 2012 Cuma

Nasıl ayırt edersiniz?



Semih'in hayvan sevgisi bir başka, maket hayvalarını fortoğraftaki köpekli çantasına doldurur ve gittiği heryere üşenmeden taşır. Gittiğimiz yerden ayrılırken de sayarak geri koyar çantasına.
Leopar mı, çita mı, kaplan mı? Kitapçıların birinden aldığımız bilindik-bilinmedik hayvan resimlerinin olduğu, altlarında da isimlerinin yazıldığı reklam amaçlı bir kitapçık var. Hiç elinden düşmez. Gece yatarken bile on kere gösterir, sorar bıkmadan. Doğum günü hediyesini bile ordan sipariş verdi ananesine. Küçük hayvanlarının arasında "okapi ve dinazor" yokmuş. Onları istiyormuş. Annem bir an okapi ne der gibi oldu ama çabuk toparlandı Semih karşısında. Yoksa dilinden kurtulana aşk olsun. Ananem bilmiyor diye dolanır. Ona göre onun bildiği herşeyi herkesin bilmesi gerekiyor. Bilmediği birşey olduğunda da çaktırmadan sessizce kulağıma fısıldar bu ne demekti diye.


Şimdilerde herkese kendince leopar ile kaplan arasındaki farkı anlatıyor. Çita işin içine girdi mi biraz karışıyor kafası. Sallama yönetime geçiyor direk. Bir çok insan gibi leopar ile çitayı Semih de ben de karıştırıyoruz. Ondan hiç çitaya bulaşmıyor-uz anlatırken. Leoparın üstündekiler yuvarlak benek benek, kaplanın üstündekiler çizgili olurmuş. Aradaki fark buymuş. Geçen sonbaharda Köln hayvanat bahçesini gezerken Şef böyle birşey söylemişti. O günden beri leopar ile kaplan arasındaki fark bu. Bu arada kesin yukarıda birşey var, hem ben hem kaplan kafamızı yukarı diktiğimize göre: )  






2 yorum:

 1. Kendi çocuklarım da dahil, Semih yaşlarından hatta daha da küçükten itibaren, hayvanlar alemi şimdiki çocukların çok dikkatini çekiyor. Bu tip bir belgeseli bile çizgi film izler gibi severek izleyebiliyorlar. Ve bu çok hoşuma gidiyor. Ama anne olarak bazen tökezliyorum çünkü adını daha önce bir kere bile duymadığım bir hayvanın her özelliğini biliyor oluyorlar. İlginç yani ;-)
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok takıldığım oluyor: ))

   Sil